Sakarya Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümünde Uygulamalı Yalın Etüt Eğitimi

Sakarya Üniversitesi Endüstri Mühendisliği öğrencileriyle onlara yalın bakış kazandırmak üzere 5 Mart 2024 tarihinde Prof.Dr. Alpeer Göksu’nun organize etttiği etkinlikte bir araya geldik.

Sakarya Üniversitesi Endüstr Mühendisliği Yalın Etüt Eğitimi

5 saatlik eğitim öğrencilerle kısa bir tanışma ve sohbetle başladı. Onların zihinlerine yalın üretime ve endüstri mühendisliğine dair bazı soru işaretleri bıraktırdık.

Milenyum Danışmanlık’ın şu ana kadarki hizmetleri, kapsamı ve referanslarımız üzerine konuştuk. Teorik kısımda eğitimimizin alt başlıkları olan Süreç Analizi, Zaman Etüdü, Katma Değer Analizi, Kaizen, 5S kavramları ve bunların günlük hayatta kullanım örneklerinden sunu eşliğinde bahsettik.

1946 yılında General Motor’un endüstri mühendislerince çekilmiş The Easier Way adlı kısa filmi izleyip bugün dahi gerek endüstri mühendisliğinin gerekse yalın düşünce uygulamalarının bu tarz çalışmalarla görünürlüğünün ne denli gerekli olduğunu konuştuk.
Eğitimin ikinci bölümü olan uygulamaya örnek montaj atölyesinde kullanacağımız malzeme çeşitlerini, zaman etüdü formunu inceleyerek başladık. Ardından iki operatör ve iki etütçü arkadaşımız eşliğinde yalınlaştırılmamış karma bir depoyu kullanarak montaj işlemlerine geçtik. Bu sürecin ne kadar zaman aldığına, iki operatör arası işlem bitirme sürelerinin fark sebeplerine ve hangi koşullarda daha iyi bir süreye erişebileceğimize baktık. Bu sırada sahada karşılaşılan olası operatör-etütçü sorunlarını, operatör hatalarını, kör noktaları vs gözlemleme fırsatı bulduk.
Uygulamanın diğer aşamasında ise karmaşık deponun 5S ile düzenlenmiş hali üzerinden, kullanılan tahta materyallerin sabitlenmesi için tutucu desteğiyle daha yalın bir montaj sürecini gerçekleştirdik. Bu süreçte iki farklı kamera ile operasyonları kayda aldık. Kayıt sırasında yine sahada olabilen çekime engel olan, çekim açısını kısıtlayan durumlar da gerçekleşti ve bu durumlara nasıl yaklaşacağımız hakkında Kenan Bey öğrencilerimizi bilgilendirdi.
Yalın montaj süreci bittikten sonra Timer Pro ile video üzerinden adım adım zaman etüdü çalışması yaptık.

Sakarya Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümünde Uygulamalı Yalın Etüt Eğitimi

Öğrencilerimizin yorumları doğrultusunda; yalın üretime dair canlanan merakları, cevaplanan soru işaretleri ve kariyer yolculuklarında revize planları ile birlikte eğitimimizi sonlandırdık.

Not: Zaman Etüt Portalımızı ziyaret edebilirsiniz. www.zamanetudu.com

Kübranur Topcu
Satış Mühendisi