Dr. Metin Aycıl,

Eğitim, Koçluk ve Yönetim Danışmanlığı konularında faaliyet gösteren MNCon’un kurucusu  Dr. Metin Aycıl yirmi yıl süreyle Koç Topluluğu’nda çalışmış; farklı sektörlerde faaliyet gösteren şirketlerde ve değişik projelerde  yönetici olarak görev almıştır. Profesyonel çalışmalarının yanı sıra Akademisyen olarak da faaliyetlerini sürdürmektedir.

Çalışma hayatına Koç Holding Stratejik Planlama Grubu’nda Uzman olarak başlamış, dört yıl sonra Koç Sistem şirketinde Planlama ve Dış Alım Müdürü olarak görev almıştır. Bu görevinin ardından, Coopers & Lybrand şirketi ile birlikte, tüm Koç Topluluğu şirketlerine yönelik olarak yürütülen MIS projesinde, Proje Ofisi Müdürü ve Bütçe Projesi Lideri olarak görev yapmıştır. Projenin ana hedefi ve ürünleri şu şekildedir: Uluslararası Muhasebe Standartları’na uygun yapılanma, Koç Holding ile şirketleri arasındaki bilgi akış sisteminin yeniden yapılanması, Konsolidasyon Sistemi’nin kurulması, şirketlerde uygulanacak tek tip Bütçe Modeli oluşturulması, belirtilen tüm bu uygulamalar için gerekli yazılımların seçilmesi.

Bu projenin ardından Koç Holding Stratejik Planlama Başkanlığı bünyesinde kurulan Yeni İş Geliştirme Koordinatörlüğü’nde görev almıştır. Görev alanı, ağırlıklı olarak Orta Asya Türk Cumhuriyetleri olmuştur.

Yeni İş Geliştirme Koordinatörlüğü’nün Koç Holding Bilgi Grubu’na dönüşüm sürecinde, özellikle Bilgi Grubu’na yeni katılan şirketlere, Uluslararası Muhasebe Standartları konusunda eğitim çalışması hazırlamış, Bütçe eğitimi vermiş ve bütçeleri kombine ederek raporlamıştır.

Koç Topluluğu’nda, Cisco ile birlikte yürütülen e-dönüşüm projesinin merkez kadrosunda yönetici olarak görev yapmıştır.

Koç Holding Enerji Grubu bünyesinde, doğalgazdan elektrik enerjisi üreten Entek şirketinde Pazarlama ve Stratejik Planlama Grup Müdürü olarak görev yapmıştır. Bu çerçevede, Edison şirketine ait, İzmit’te kurulu bulunan Elektrik Üretimi şirketinin satın alınması projesinin liderliğini yürütmüştür.

Koç Holding’te çalışırken Migros Yönetici Eğitim Seminerleri’nde dersler vermiştir. 1999 yılından bu yana Işık Üniversitesi’nde Lisans, Master ve Doktora bölümlerine Stratejik Yönetim, Girişimcilik, Satış Yönetimi, Teori ve Pratikte Yönetim, Yönetim Bilgi Sistemleri dersleri Çeşitli kongrelerde tebliğler sunmakta ve makaleleri yayınlanmaktadır.

Dr. Metin Aycıl’ in şu ana kadar yayınlanmış iki kitabı bulunmaktadır: Yaşamak ve Öğrenmek (2. baskı), Yolculuk.

İngilizce ve Almanca bilen Dr. Metin Aycıl evli ve bir çocuk babasıdır