Timer Pro

Bilgi çok değerli bir hazinedir, ancak ölçülemeyen bilgi güç değildir. Video Tabanlı Zaman Etüdü ve Yalın Üretim Yazılımı ile bu ölçümlemeleri çok hızlı bir şekilde yapma imkanı sunuyor. İşlem basitçe şöyle çalışıyor: 

İmalatınızdaki her hangi bir işi video ya çekiyorsunuz. Sonra bu video yu bilgisayara aktarıyorsunuz. Timer Pro bu videonuzu açıyorsunuz. Sonra o işinizdeki tüm adımları videonuzdaki oynatmaya dikkat ederek işaretliyorsunuz. Bu işaretlenen adımların süreleri ölçülmeye başlamış oluyor. Zamanlar ölçülerek ve tempoları girilerek adımlar izlenmeye başlıyor. Daha sonra bu adımları Katma Değerli, Katma değerli olmayan ve Gerekli Katma Değer olmayan olarak tasnif ederek israflarınızı ölçmeye ve toplam iş sürenizdeki israfların %lerini ölçmeye ve görmeye başlıyorsunuz. Gerçekten bu kadar basit ve hızlı. Bu kısım ölçme ile ilgili bölüm.

Bundan sonra sı daha da harika zira bu sürelerden hemen bir tık ile standart zamanınızı ölçebiliyorsunuz. Bunların arşivlerini oluşturabiliyorsunuz. Raporlayıp ilgili Planlama veya Üretim birimlerine yollayabilirsiniz. 

Yine Aynı bölümde süreçlerinizin adımlarını VA/NVA/RVA olarak tasnifleyebiliyorsunuz. Süreç içinde bu dağımlları incelerken ayrıca Önlenebilir bir israf olup olmadığını da ayrıabiliyorsunuz. Örneğin Malzeme beklemesi Katma değersiz bir adım. Bu malzeme beklemesi elektrik kesintisinden dolayı ise alacağınız jeneratör bunu önleyebilecek bir adımdır. Veya malzeme yüklü aracınız kar fırtınasından dolayı yolda kaldı, gelemiyor. Bu ise önlenemez bir adım olarak sınıflandırmak gerekiyor. Dolayısı ile önlenebilir/önlenemez diye ayırarak ileride oluşabilecek adımlarınızı öngörerek çalışmalar yapmanızı veya karar almanızı sağlıyor. Bu şekilde süreçlerinizi kontrol altına alabiliyorsunuz. 

Timer Pro ile Süreç Analizi

Sanırım ilginizi daha tam çekemedik. Zaten bunları video lar ile yapıyorsunuz veya yılda bir kez apılmış ölçülmüş zamanlarınız var. Standart Zaman diyemediğimiz bu değerler ne yazık ki gerçek zamanlarınızı yansıtmamaktadır. Zira gözlem sayınızı ölçmemiş olacaksınız ki buda doğru bir Standart Zamanın en önemli verisidir. 

Peki Timer Pro ile sadece Standart zamanlarımı ölçüyoruz. Elbbet hayır! Zira bu başlangıç olmazsa olmazımız. Neden mi? Ölçemediğimizi asla yönetemeyiz ve kontrol edemeyiz. 

Süreçleri ölçtünüz! Peki bunları Yalında nasıl kullanacağız. Bunlar ile Hat Dengeleme, İş talimatı, Değer akış haritalama, Gant Diyagramlarınızı, Yamazumi Grafiklerinizi, 5S, Kaizen, SMED, İç/Dış analizleirnizi nasıl mı yapacaksınız. Bu detaylar için www.zamanetudu.com veya www.acsco.com sayfalarımızda bulacaksınız. 

Timer Pro’nun faydalarını açıklamak yetmez. Gerçekten çok iyi bir mühendislik yazılımıdır. Ancak karmaşıkta değildir. Kullanıcı dostudur. Çok kolay eğitim alır ve uygulayabilirsiniz.